ולריאן (Valeriana)

ולריאן (Valeriana)
  • שורש הולריאן נחשב לצמח מפתח לטיפול במערכת העצבים ברפואת הצמחים המודרנית-מערבית. מיני ולריאן שונים מצאים בשימוש האדם מאות רבות של שנים, וניתן למצוא אותו במסורות ההרבליזם האירופאי, הסיני והיווני-ערבי (כולל הרמב"ם כמובן).
  • שורש הולריאן הוא מחזק מערכת עצבים (Nervine tonic) ראשון במעלה, ונהוג לשלבו בטיפול במגוון עצום של הפרעות המקושרות ל"חולשה" של מערכת העצבים: דיכאון, חרדה, חוסר שקט, פלפיטציות (דפיקות לב חזקות), תופעות גיל המעבר, הפרעות שינה, טיקים, פרכוסים, תפיסות שרירים, כאבי בטן כרוניים, גמילה מחומרים שונים ועוד.
  • יעילותו של הצמח, התופעות הרבות בהן הוא מטפל והעובדה שהוא נחשב בטוח לשימוש (יחסית לצמח המשפיע על מערכת העצבים) – הוא משמש רכיב עיקרי במספר גדול של טבליות הרגעה ללא מרשם, כגון "נרוון", "רילקסין" ועוד.
  • חלק מקסמו של הצמח הוא יכולתו לתת מענה לסימפטומים עצביים שונים במקביל לטיפול ב"בעיה" עצמה, בהנחה שזו קשורה למערכת העצבים. בהתחשב בכך, הצמח מתאים הן לשימוש אקוטי והן לשימוש לטווחים בינוניים.
  • השפעת הצמח מורגשת באופן מיידי, ולכן אני נוהג לשלב אותו עם צמחים אחרים להם לוקח קצת יותר זמן, כמו וויתניה, פטריית ריישי, ג'ינסנג ו- אדפטוגנים נוספים.
  • בישראל נהוג להשתמש בשני מינים של הצמח – ולריאן מקסיקני (Valeriana Edulis) ו- ולריאן רפואי (Valeriana Officinalis). בעוד שהדומה ביניהם עולה על השונה, הולריאן הרפואי נחשב לחזק יותר ונחקר יותר – והוא ניתן לרכישה מגופים מורשים ומוסמכים בלבד.
  • בראייה מסורתית, האנרגיה של השורש מגוונת ונחשבת למתקתקה- מרירה – פיקנטית – ארומטית. בהתאם לכך, גם השפעותיה מגוונות: מצד אחד ביכולתו של השורש "להרגיע" ולעכב את מערכת העצבים במצבי עודף (פלפיטציות, חרדה, פאניקה, גלי חום, ADHD) וביכולתו גם לשפעל ו"להדליק" אותה במצבי חוסר (דיכאון, מלנכוליה, ADD, מצבי דיסאסוסיאציה). מהסיבות הנ"ל אני לא ממלץ לצרוך ולריאן באופן קבוע ללא ייעוץ וליווי מקצועי!
  • שורש הולריאן ידוע בשל ריחו העז והייחודי (נהוג לתאר את ריחו כריח של גרביים משומשות). למעשה, התרכובות הפיטוכימיות הריחניות של הצמח הן שאחראיות בעיקר לשלל פעולותיו הרפואיות. במובן זה, כמה שריחו "מסריח" יותר כך הוא יותר נחשב לאפקטיבי ואיכותי יותר.
  • על מנת להינות מתכונותיה הרפואיות של אותן תרכובות, אני נוהג להשתמש בטינקטורה (תמצית נוזלית אלכוהולית) של השורש. מלבד השמירה על הארומה ועל ההשפעות הנלוות לה, הטינקטורה מבטיחה ספיגה מהירה של הצמח בגוף במינימום מאמץ.

"ענן סגול" – להרגעה, השראת שינה ומצבי מתח.

"ענן לבן" – לשיכוך כאבים והתקפי פאניקה.

"החבר" – תמיכה למערכת העצבים וללב לימים ולרגעים מלאי מתח.

פעולות רפואיות עיקריות של שורש הולריאן:

מחזק / מזין מערכת העצבים (Nervine tonic), משכך כאב, מרגיע, מרומם, נ.דיכאון, נ. חרדה, מעכב עצבי, משרה שינה, מוריד לחץ דם, נוגד עווית.

* שימו לב! כל האמור באתר הינו למטרות למידה בלבד, ואינו תחליף לטיפול רפואי. לא מומלץ לצרוך צמחי מרפא ללא השגחה מקצועית.