טיפוס 5 – הנזיר, הטוטם והחיפוש אחר האיחוד

  • Post Author:
  • Post published:25 במרץ 2020
  • Post Category:בלוג
טיפוס 5 – הנזיר, הטוטם והחיפוש אחר האיחוד

טיפוס 5 ניחנים בסקרנות גדולה, המביאה איתה מחשבות עמוקות ומורכבות ומומחיות בנושאים שונים. במובנים רבים, 5 מייצגים את הפסגה האינטלקטואלית בקרב בני האדם. כמו כל טיפוס אחר, גם טיפוסי 5 משלמים מחיר על מתנותיהם הייחודיות – ובעיקרו הצמדות, הכשל הרגשי של הטיפוס.

ההצמדות למשאבים שלהם (ובעיקר זמנם ורגשותיהם) מעצבים אישיות אשר מעדיפה לתפוס את העולם דרך מידע וידע בלבד, לבלות זמן רב בגפם תוך סגירות לעולם ולאנשים שבו, וצמצום עולמם לפעילות מנטלית בלבד, גם אם זו הרסנית עבורם.

כמו כל טיפוסי האנאגרם, גם טיפוסי 5 מתחלקים ל-3 תתי-טיפוס המכונים "אינסטינקטים", כאשר אחד מהם תמיד יהיה דומיננטי יותר:

5 אינסטינקט צורכי קיום

מילת מפתח: "הנזיר".

המסוגר והמגונן ביותר מבין שלושתם. בונה חומות עבות סביבו על מנת להישמר מפני העולם והסכנות שבו, ומוכן להסתפק במילוי של מינימום מצרכיו הפיזיים והרגשיים לשם כך. זקוק לזמן רב בגפו על מנת לעבד את מחשבותיו העמוקות ולהעמיק למידתו.

דרך התפתחות מומלצת – ריכוך החומות ומתן סיכוי לחיבור רגשי שלהם עם עצמם ועם אחרים. להרשות לעצמם להתנהל בחופשיות יתרה. להעז ולהתעמת עם אנשים במידה וצריך, גם אם זה לא נעים.

5 אינסטינקט חברתי

מילת מפתח: "טוטם".

החברתי, המוחצן והקיצוני יותר מבין השלושה. רעב בלתי נדלה לידע ורעיונות נעלים- ותקווה למצוא בהם משמעות. נטייה לתפוס את העולם במונחים של מידע עד כדי שכחה מוחלטת של מילוי צרכיהם האנושיים הבסיסיים ביותר.- כאלו הכוללים רגש וחוויות בלתי אמצעיות.

דרך התפתחות מומלצת – כיוון הפוקוס לחוויות חיים נוספות מעבר לידע- ובעיקרן פיתוח קשרים אנושיים ומתן חשיבות לחוויות ותחושות יום-יומיות.

5 אינסטינקט בין אישי

מילת מפתח: "ביטחון".

הקאונטר טייפ (Counter-type) של הטיפוס, או זה שפחות נראה כמו 5 מבין השלושה –

הרגיש והערני ביותר לרגשותיו מבין השלושה. למעשה, תת-טיפוס זה הוא אולי הרומנטי ביותר באנאגרם (ולכן עלול להיראות כ-4). נוטים להיצמד לאידאל של אהוב/ה, או אפילו חבר/ה אידאלית אשר ייתן לחייהם משמעות, אושר עילאי – ובעיקר ביטחון. מציבים סטנדרטים גבוהים עד בלתי אפשריים כתנאי לקרבתם.

דרך התפתחות מומלצת – שימת לב לנטייתם להציב סטנדרטים גבוהים על מנת להתחמק מאינטימיות ופגיעה אפשרית.

פרופסור יובל נח-הררי – סופר מצליח, מרצה ואיש רוח
פרדריק שופן – מגדולי המלחינים בתקופה הרומנטית (מאה 19)
אתגר קרת – אולי הקול המקורי בתולדות הספרות הישראלית
אקהארט טולה – מורה רוחני מוערץ על ידי מליונים ברחבי העולם